Commonwealth Games 2022, India Full Schedule, Day 4: All You Need To Know | CWG 2022 Birmingham
Commonwealth Games 2022, India Full Schedule, Day 4: All You Need To Know (Twitter)

Birmingham, Day 3, Recap: India Women got the better of arch-rivals Pakistan Women and recorded their first victory in the Commonwealth Games 2022, keeping their hopes alive for the medal rounds. Indian weight-lifter Jeremy Lalrinnunga clinched the men’s 67 kg gold medal by lifting an aggregate of 300kg (140 in snatch and 160 in clean and jerk) at the NEC Hall 3 at Solihull.

The women’s fours put the country in contention for a medal in the little-known sport of lawn bowls by reaching the semifinals on Sunday. The Indian men’s hockey team launched its campaign for an elusive gold medal at the Commonwealth Games here by thrashing minnows Ghana 11-0 at the UOB Hockey and Squash Centre.

Indian squash players Joshna Chinappa and Saurav Ghosal advanced to the quarterfinals of Commonwealth Games 2022 after winning their respective singles event matches.

With an assured performance, India’s 20-year-old weightlifter Achinta Sheuli won gold in the men’s 73kg division at the Commonwealth Games 2022, lifting a new games record total of 313kg at the NEC Hall number 1 in Birmingham.

Commonwealth Games 2022, Day 4 India Schedule
Event Name Timings (IST)
Hockey Men’s Pool B- India versus England 8:30 PM
Badminton Mixed Team Event Semi Finals 10:00 PM
Weightlifting Men’s 81kg- Ajay Singh 2:00 PM
Weightlifting Women’s 71 Kg- Harjinder Kaur 11:00 PM
Table Tennis Men’s Team Semi Finals- India vs Nigeria 11:30 PM
Boxing Men’s 51kg Round of 16- Amit Panghal 4:45 PM
Boxing Men’s 57 kg Round of 16- Hussam Uddin Mohammed 6:00 PM
Boxing Men’s 80 kg- Ashish Kumar 1:00 AM (Tuesday)
Squash Men’s Singles Quarter Finals- Saurav Goshal 6:45 PM
Squash Women’s Singles Plate Quarter Finals- Sunayna Sara Kuruvilla 4:30 PM
Squash Women’s Singles Quarter Finals- Joshna Chinappa 6:00 PM
Judo Men’s 66kg Elimination round of 16- Jasleen Singh Saini 2:30 PM
Judo Men’s 60kg Elimination round of 16- Vijay Kumar Yadav 2:30 PM
Judo Women’s 48kg Quarter Finals- Sushila Devi Likabam 2:30 PM
Judo Women’s 57kg Elimination Round of 16- Suchika Tariyal 2:30 PM
Swimming Men’s 100m Butterfly Heat 6- Sajan Prakash 3:51 PM
Swimming Men’s 100m Backstroke Finals- Srihari Nataraj 1:07 pm (Tuesday)
Para-Swimming Men’s 50M Freestyle S7 Final- Niranjan Mukundan 12:26 AM (Tuesday)
Para-Swimming Men’s 50M Freestyle S7 Final- Suyash Narayan Yadav 12:26 AM (Tuesday)
Gymnastics Women’s Vault Final- Pranathi Nayak 6:40 PM
Lawn Bowls Women’s Four Semi Finals 1:00 PM
Cycling Women’s Keiren First Round- Triyasha Paul, Shushikala Agashe,Mayuri Lute 6:32 PM
Cycling Men’s 40km points Race Qualifying- Naman Kapil, Venkappa Kengalkutti, Dinesh Kumar, Vishvajeet Singh 6:52 PM
Cycling Men’s 1000m Time Trial Finals – Ronaldo Laitonjam, David Beckham 9:37 PM
Cycling Women’s 10km Scratch Race Finals- Meenakshi 9:37 PM