The ICC U19 World Cup trophy on display during the ICC Under19 Cricket World Cup New Zealand 2018 official event launch at Basin    AFP
The ICC U19 World Cup trophy on display during the ICC Under19 Cricket World Cup New Zealand 2018 official event launch at Basin AFP

One of the most anticipated cricket tournaments, ICC Under-19 World Cup 2018 hosted by New Zealand will start on January 13 and go on till February 3, 2018.

The 12th edition of the event will be played in 8 venues across New Zealand The venues are as follows Hagley Oval, Rangiora Oval, Bert Sutcliffe Oval, Lincoln No. 3, John Davies Oval, Bay Oval and Cobham Oval. The 16 participating nations have been divided into four groups Pool A, Pool B, Pool C and Pool D.

Pool A: Kenya, New Zealand (hosts), South Africa and West Indies

Pool B: Australia, India, Papua New Guinea and Zimbabwe

Pool C: Bangladesh, Canada, England and Namibia

Pool D: Afghanistan, Ireland, Pakistan and Sri Lanka

The 48-match tournament will see defending champion, West Indies take on hosts New Zealand in the inaugural match at Bay Oval, Mount Maunganui.

India enters the competition on January 14, when they face Australia in Mount Maunganui. Prithvi Shaw will lead India, under the coach-ship of Rahul Dravid. Their second game will be against Papua New Guinea on January 16 and final against Zimbabwe on January 19.

DATE MATCHES VENUE TIME (IST)
Jan-13 Pakistan vs Afghanistan Cobham Oval, Whangarei 3AM
Zimbabwe vs Papua New Guinea Lincoln No 3, Lincoln 3AM
Bangladesh vs Namibia Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
New Zealand vs West Indies Bay Oval, Mount Maunganui 6.30 AM
Jan-14 Sri Lanka vs Ireland Cobham Oval, Whangarei 3AM
South Africa vs Kenya Lincoln No 3, Lincoln 3AM
India vs Australia Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 am
Jan-15 Bangladesh vs Canada Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
England vs Namibia Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Jan-16 Pakistan vs Ireland Cobham Oval, Whangarei 3AM
India vs Papua New Guinea Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 am
Jan-17 Sri Lanka vs Afghanistan Cobham Oval, Whangarei 3AM
Zimbabwe vs Australia Lincoln No 3, Lincoln 3AM
New Zealand vs Kenya Hagley Oval, Christchurch 3AM
West Indies vs South Africa Bay Oval, Mount Maunganui 6:30AM
Jan-18 Namibia vs Canada Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Bangladesh vs England Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Jan-19 Sri Lanka vs Pakistan Cobham Oval, Whangarei 3AM
Australia vs Papua New Guinea Lincoln No 3, Lincoln 3AM
India vs Zimbabwe Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 am
Jan-20 Afghanistan vs Ireland Cobham Oval, Whangarei 3AM
West Indies vs Kenya Lincoln No 3, Lincoln 3AM
England vs Canada Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
New Zealand vs South Africa Bay Oval, Mount Maunganui 6:30AM
Jan-22 Plate Quarter-Final 1 (C3 v B4) Lincoln No 3, Lincoln 3AM
Plate Quarter Final 2 (B3 v C4) Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Jan-23 Super League Quarter-Final 1 (C1 v B2) Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Plate Quarter-Final 3 (D3 v A4) Lincoln No 3, Lincoln 3AM
Plate Quarter-Final 4 (A3 v D4) Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Jan-24 Super League Quarter-Final 2 (D1 v A2) Hagley Oval, Christchurch 3AM
Jan-25 Super League Quarter-Final 3 (A1 v D2) Hagley Oval, Christchurch 3AM
Plate playoff Semi-Final 1 Mainpower Oval, Rangiora 3AM
Plate playoff Semi-Final 2 Lincoln No 3, Lincoln 3AM
Plate Semi-Final 1 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Jan-26 Super League Quarter-Final 4 Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Plate Semi-Final 2 Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Jan-27 Super League Playoff Semi-Final 1 Hagley Oval, Christchurch 3AM
15th Place Playoff Mainpower Oval, Rangiora 3AM
13th Place Playoff Lincoln No 3, Lincoln 3AM
Jan-28 Super League Playoff Semi-Final 2 Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
11th Place Playoff Mainpower Oval, Rangiora 3AM
Plate Final Bert Sutcliffe Oval, Lincoln 3AM
Jan-29 Super League Semi-Final 1 Hagley Oval, Christchurch 3AM
Jan-30 Super League Semi-Final 2 Hagley Oval, Christchurch 3AM
7th Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Jan-31 5th Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Feb-01 3rd Place Playoff Queenstown Events Centre, Queenstown 3AM
Feb-03 Final Bay Oval, Mount Maunganui 6:30 am

Squads:

India: Prithvi Shaw(c), Shubman Gill, Manjot Kalra, Himanshu Rana, Abhishek Sharma, Riyan Parag, Harvik Desai, Shivam Mavi, Kamlesh Nagarkoti, Ishan Porel, Anukul Sudhakar Roy, Shiva Singh, Aryan Juyal, Arshdeep Singh, Pankaj Yadav

Kenya: Sachin Bhudia (c), Maxwell Ager, Abhishek Chidambaram, Aveet Desai, Jay Doshi, Aman Gandhi, Ankit Hirani, Jasraj Kundi, Jayant Mepani, Dennis Musyoka, Gerald Muthui, Thomas Ochieng, Sukhdeep Singh, Siddharth Vasudev, Rene Were

New Zealand: Kaylum Boshier (c), Finn Allen, Jakob Bhula, Max Chu, Katene Clarke, Matthew Fisher, Luke Georgeson, Ben Lockrose, Callum McLachlan, Felix Murray, Sandeep Patel, Dale Phillips, Rachin Ravindra, Connor Sullivan Todd Watson

Pakistan: Hasan Khan (c), Muhammad Mohsin Khan, Muhammad Zaid Alam, Rohail Nazir, Mohammad Taha, Ali Zaryab, Saad Khan, Muhammad Musa, Shaheen Afridi, Munir Riaz, Suleman Shafqat, Ammad Alam, Arshad Iqbal, Imran Shah, Mohammad Ali Khan

South Africa: Raynard van Tonder (c), Matthew Breetzke, Jean du Plessis, Jason Niemand, Gerald Coetzee, Jade de Klerk, Fraser Jones, Wandile Makwetu, Jiveshan Pillay, Hermann Rolfes, Kenan Smith, Akhona Mnyaka, Andile Mokgakane, Kgaudise MolefeThando Ntini

Australia: Jason Sangha (c), Austin Waugh, Will Sutherland, Xavier Bartlett, Max Bryant, Jack Edwards, Zak Evans, Jarrod Freeman, Ryan Hadley, Baxter J Holt, Nathan McSweeney, Jonathan Merlo, Lloyd Pope, Jason Ralston, Param Uppal

Sri Lanka: Kamindu Mendis (c), Jehan Daniel, Hasitha Boyagoda, Rashmika Dilshan, Krishan Arachchige, Kalana Perera, Dhananjaya Lakshan, Praveen Jayawickrama, Nuwanidu Fernando, Ashen Bandara, Nipun Malinga, Nipun Dananjaya, Nishan Madushka, Hareen Buddhila, Santhush Gunathilaka

England: Harry Brook (c), Ethan Bamber, Liam Banks, Tom Banton, Jack Davies, Adam Finch, Luke Hollman, Will Jacks, Tom Lammonby, Dillon Pennington, Savin Perera, Prem Sisodiya, Tom Scriven, Finlay Trenouth, Roman Walker

West Indies: Emmanuel Stewart (c), Kirstan Kallicharan, Ronaldo Alimohamed, Alick Athanaze, Cephas Cooper, Jarion Hoyte, Joshua Persaud, Jeavor Royal, Keagan Simmons, Bhaskar Yadram, Nyeem Young, Kimani Melius, Ashmead Nedd, Kian Pemberton, Raymond Perez

Zimbabwe: Liam Nicholas Roche (c), Gregory Dollar, Tanunurwa Makoni, Jayden Schadendorf, Milton Shumba, Alistair Frost, Dion Myers, Jonathan Connolly, Wesley Madhavere, Kieran Robinson, Robert Chimhinya, Tinashe Nenhunzi, Taun Harrison

Papua New Guinea: Vagi Karaho, James Tau, Daure Aiga, Heagi Toua, Ovia Sam, Sinaka Arua, Igo Mahuru, Nou Rarua, Leke Morea, Boge Arua, Kevau Tau, Simon Atai

Afghanistan: Naveen-ul-Haq (c), Rahmanullah, Mohammad Ibrahim, Darwish Rasooli, Nisar Wahdat, Tariq Stanikzai, Azmatullah, Qais Ahmad, Mujeeb Zadran, Zahir Khan, Yousuf Zazai, Wafadar, Ikram Faizi , Baheer Shah, Waqar Ishaqzai

Bangladesh: Pinak Ghosh, Mohammad Naim, Saif Hassan, Afif Hossain, Towhid Hridoy, Aminul Islam, Mohammad Rakib, Mahidul Islam Ankon, Shakil Hossain, Robiul Hoque, Nayeem Hasan, Qazi Onik, Roni Hossen, Hasan Mahmud, Tipu Sultan

Ireland: Harry Tom Tector (c), Ian Anders, Aaron Cawley, Varun Chopra, Mark Donegan, Jonathan Garth, Jamie Grassi, Reece Kelly, Graham Kennedy, Joshua Little, Sam Murphy, Max Neville, Neil Rock, Morgan Topping, Andrew Vincent

Namibia: Lohandre Louwrens (c), Henry Freddy Brink, Petrus Burger, Jan Izak de Villiers, Shaun Fouche, Jurgen Linde, Jan Nicol Loftie-Eaton, Gerhard Martinus Lottering, Erich van Mollendorf, Dewald Nell, Mauritius Ngupita, Henry Olivier, Ben Shikongo, Floris Steenkamp, Ramon Wilmot, Eben van Wyk, Donovan Dominic Zealand

Canada: Arslan Khan (c), Akash Gill, Ashtan Deosammy, Arshdeep Dhaliwal, Faisal Jamkhandi, Rishiv Ragav Joshi, Emanuel David Khokhar, Kavian Naress, Aran Pathmanathan, Pieter Christiaan Pretorius, Krishen Denarkshn Samuel, Randhir Sandhu, Pranav Sharma, Rommel Shahzad, Kevin Singh