cricket stadium india

Ranji Trophy 2018-19 season gets underway from November 1. Below are the complete squads announced so far.

ELITE GROUP A

Gujarat: Parthiv Patel(c), Priyank Panchal, Mehul Patel, Rujul Bhatt, Piyush Chawla, Siddharth Desai, Chintan Gaja, Samit Gohel, Manprit Juneja, Rush Kalaria, Kshitij Patel, Bhargav Merai, Arzan Nagwaswalla, Karan Patel, Dhruv Raval

Baroda: Kedar Devdhar(c), Deepak Hooda, Sagar Mangalorkar, Lukman Meriwala, Babashafi Pathan, Pratyush Kumar, Yusuf Pathan, Atit Sheth, Pinal Shah, Swapnil Singh, Vishnu Solanki, Soaeb Tai, Aditya Waghmode

Saurashtra: Jaydev Shah, Aarpit Vasavada, Agnivesh Ayachi, Cheteshwar Pujara, Prerak Mankad, Avi Barot , Samarth Vyas, Kishan Parmar, Jay Chauhan, Sheldon Jackson, Chirag Jani, Kamlesh Makvana, Shaurya Sanandia, Hardik Rathod, Jaydev Unadkat, Dharmendrasinh Jadeja, Yuvraj Chudasama

Mumbai: Shreyas Iyer(c), Dhawal Kulkarni, Siddhesh Lad, Jay Gokul Bista, Suryakumar Yadav, Aditya Tare, Eknath Kerkar, Shivam Dubey, Akash Parkar, Karsh Kothari, Shams Mulani, Akhil Herwadkar, Tushar Deshpande, Royston Dias

Vidarbha: Faiz Fazal(c), Ganesh Satish, Rajneesh Gurbani, Wasim Jaffer, Akshay Karnewar, Lalit M Yadav, Sanjay Ramaswamy, Aditya Sarwate, Atharwa Taide, Aditya Thakare, Akshay Wadkar, Shrikant Wagh, Akshay Wakhare, Apoorv Wankhade, Siddhesh Wath

Chhatisgarh: Sanjeet Desai, Shubham Singh, Sumit Ruikar, Abhimanyu Chauhan, Harpreet Singh, Ashutosh Singh, Jatin Saxena, Avnish Dhaliwal, Rishabh Tiwari, Shubham Agarwal, Manoj Singh, Shashank Chandraker, Sahban Khan, Abhishek Tamrakar , Pankaj Kumar Rao, Shivendra Singh, Siddharth Chandrakar, Amandeep Khare, Ajay Jadav Mandal

Railways: Anureet Singh, Nitin Bhille, Arindam Ghosh, Madhur Khatri, Pratham Singh, Mahesh Rawat, Karan Thakur, Avinash Yadav, Faiz Ahmed, Harsh Tyagi, Manjeet Singh, Manish Rao, Shivakant Shukla, Saurabh Wakaskar

Maharashtra: Ankeet Bawne(c), Chirag Khurana, Satyajeet Bachhav, Nikit Dhumal, Samad Fallah, Ruturaj Gaikwad, Swapnil Gugale, Harshad Khadiwale, Rohit Motwani, Mukesh Choudhary, Jay Pande, Anupam Sanklecha, Naushad Shaikh, Rahul Tripathi

Karnataka: Not Announced

ELITE GROUP B

Tamil Nadu: Baba Indrajith(c), Kaushik Gandhi, Abhinav Mukund, Murali Vijay, Vijay Shankar, Baba Aparajith, Dinesh Karthik, N Jagadeesan, Washington Sundar, Ravichandran Ashwin, Ravisrinivasan Sai Kishore, Rahil Shah, M Mohammed, Jagatheesan Kousik, Rohit Raj, Abhishek Tanwar

Kerala: Sachin Baby(c), KC Akshay, Arun Karthik, Basil Thampi, Akshay Chandran, Vasudevan Arundhadi Jagadeesh, Vinoop Manoharan, MD Nidheesh, Rohan Prem, Ponnam Rahul, Salman Nizar, Sanju Samson, Sandeep Warrier, Jalaj Saxena, Vishnu Vinod

Himachal Pradesh: Sumeet Verma(c), Amit Kumar, Ankush Bains, Prashant Chopra, Mayank Dagar, Rishi Dhawan, Nikhil Gangta, Gurvinder Singh, Pankaj Jaiswal, Ankit Kalsi, Priyanshu Khanduri , Shresth Nirmohi, Ekant Sen, Akash Vasisht

Madhya Pradesh: Naman Ojha(c), Rajat Patidar, Ankit Sharma, Avesh Khan, Aryaman Birla, Ankit Dane, Yash Dubey, Gaurav Yadav, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Saransh Jain, Mohnish Mishra, Ishwar Pandey, Shubham Sharma, Anshul Tripathi

Bengal: Manoj Tiwary(c), Sudip Chatterjee, Abhimanyu Easwaran, Koushik Ghosh, Anustup Majumdar, Ishan Porel, Abhishek Raman, Saurabh Singh, Boddupalli Amit, Ashok Dinda, Aamir Gani, Shreevats Goswami, Mukesh Kumar, Pradipta Pramanik, Prayas Barman

Delhi: Not Announced

Hyderabad: Akshath Reddy(c), Tanmay Agarwal, Ajay Dev Goud, Chama V Milind, Ravi Kiran, Rohit Rayudu, Bavanaka Sandeep, Tanay Thyagarajan, Himalay Agarwal, Akash Bhandari, Mehdi Hasan, Mohammed Siraj, Telukupalli Ravi Teja, Palakodeti Sairam, Kolla Sumanth

Andhra: Hanuma Vihari(c), Bodapati Sumanth, Ashwin Hebbar, Bandaru Ayyappa, Srikar Bharat, Ricky Bhui, Karthik Raman, Girinath Reddy, Yarra Prithviraj, Prasanth Kumar, Dwaraka Ravi Teja, Jyothi Sai Krishna, KV Sasikanth, Karn Sharma, Shoaib Md Khan, Paidikalva Vijaykumar

Punjab: Mandeep Singh(c), Abhishek Sharma, Arpit Pannu, Vinay Choudhary, Jiwanjot Singh, Sharad Lumba, Sanvir Singh, Shubman Gill, Abhishek Gupta, Anmolpreet Singh, Baltej Singh, Gurkeerat Singh Mann, Siddarth Kaul, Mayank Markande, Shubek Gill, Barinder Sran

ELITE GROUP C

Rajasthan: Mahipal Lomror(c), Deepak Chahar, Robin Bist, Rahul Chahar, Aniket Choudhary, Amitkumar Gautam, Arjit Gupta, Salman Khan, Manender Singh, Ashok Menaria, Nathu Singh, Tajinder Singh, TM Ul-Haq

Tripura: Rana Dutta, Bishal Ghosh(c), Rajesh Banik, Abhijit Chakraborty, Harmeet Singh, Udiyan Bose, Ninad Kadam, Manisankar Murasingh, Smit Patel, Viki Saha, Abhijit Sarkar, Ajoy Sarkar, Nirupam Sen, Bravish Shetty

Services: Sachidanand Pandey, Arun Bamal, Anshul Gupta, Vikas Hathwala, Devender Lohchab, Mohit Ahlawat, Diwesh Pathania, Gahlaut Rahul Singh, Raushan Raj, Ravi Chauhan, Nitin Tanwar, Nakul Harpal Verma(c), Vikas Yadav

Uttar Pradesh: Akshdeep Nath(c), Priyam Garg, Suresh Raina, Samarth Singh, Umang Sharma, Dhruv Pratap Singh, Upendra Yadav, Zeeshan Ansari, Almas Shaukat, Mohammad Saif, Ankit Rajpoot, Saurabh Kumar, Shivam Mavi, Rinku Singh, Yash Dayal

Odisha: Biplab Samantray(c), Basant Mohanty, Subham Nayak, Sandeep Pattnaik, Suryakant Pradhan, Ranjit Singh, Anurag Sarangi, Santanu Mishra, Debabrata Pradhan, Sujit Lenka, Pappu Roy, Govinda Poddar, Abhishek Raut, Subhranshu Senapati, Rajesh Mohanty

Jharkhand: Ishan Kishan(c), Varun Aaron, Anand Singh, Ashish Kumar, Kumar Deobrat, Ishank Jaggi, Nazim Siddiqui, Anukul Roy, Rahul Shukla, Sumit Kumar, Saurabh Tiwary, Utkarsh Singh, Ajay Yadav

Haryana: Chaitanya Bishnoi, Ajit Chahal, Pramod Chandila, Ashish Hooda, Tinu Kundu, Poonish Mehta, Harshal Patel, Himanshu Rana, Shubham Rohilla, Nitin Saini, Mohit Sharma, Rohit Sharma, Rahul Tewatia, Jayant Yadav

Jammu and Kashmir: Parvez Rasool(c), Ahmed Bandy, Obaid Haroon, Mohammed Mudhasir, Shubham Pundir, Owais Amin Shah, Ian Dev Singh, Waseem Raza, Aamir Aziz Sofi, Fazil Rashid, Shubham Khajuria, Irfan Pathan, Rohit Sharma, Paras Sharma, Umar Nazir Mir

Goa: Sagun Kamat(c), Felix Alemao, Amit Verma, Sumiran Amonkar, Krishna Das, Amogh Sunil Desai, Samar Shravan Dubhashi, Lakshay Garg , Vishamber Kahlon, Snehal Suhas Kauthankar, Darshan Misal, Amulya Pandrekar, Suyash Prabhudessai, Vijesh Prabhudessai, Keenan Vaz

Assam: Amit Sinha(c), Arup Das, Rishav Das, Jitumoni Kalita, Riyan Parag, Sibsankar Roy, Gokul Sharma, Wasiqur Rahman, Ranjit Mali, Pallavkumar Das, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain, Rahul Singh, Kunal Saikia, Romario Sharma

PLATE

Manipur: Yashpal Singh(c), Bishworjit Konthoujam, Kabrambam Meitei, Chingangbam Singh, Priyojit K Singh, Prafullomani Singh, R Rex Singh, Sagatpam Jayanta, Sultan Karim, Lakhan Rawat, Shelley Shaurya, Jitender, Somorjit Salam, Hrithik Kanojia

Arunachal Pradesh: Arunachal Pradesh Squad: Kamsha Yangfo(c), Techi Doria, Kshitiz Sharma, Akhilesh Sahani, Samarth Seth, Licha Tehi, Sandeep Thakur, Tana David, Techi Neri, Momar Ori, Takar Paja, Utsav Pankaj, Sams Alam, Myendung Singpho

Puducherry: D Rohit, Abdul Safar, Paras Dogra, Govindaraajan, Madhavan Manohar, Vikneshwaran Marimuthu, Ashith Sanganakal, Shashank Singh, Sarag Udheshi, Parikshit Valsangkar, Saiju Titus, B Ranjit, Prabhakaran Gopalakrishnan, Narayanan, Magendiran Chinnadurai, Nikhilesh Surendran, Abhishek Nayar, Thalaivan Sargunam, Pankaj Singh, Sagar Trivedi, Fabid Ahmed, Iqlas Naha

Mizoram: Gaurav Singh, Lalhmangaiha, Lalnun Tluanga, Marema, HM Ralte, K Vanlalruata, G Lalbiakvela, Lalnunkima Varte, Michael Lalremkima, C Lalrinsanga, Saidingliana Sailo, Zorinliana, Akhil Rajput, Lalrempuia, Varte Kima, Sinan Abdul Khadir, Taruwar Kohli

Uttarakhand: Rajat Bhatia (c), Vaibhav Bhatt, Deepak Dhopola, Dhanraj Sharma, Girish Rauturi, Kartik Joshi, Karn Kaushal, Mayank Mishra, Vaibhav Singh Panwar, Malolan Rangarajan, Saurabh Rawat, Vineet Saxena, Shivam Khurana, Sunny Kashyap, Sunny Rana

Bihar: Pragyan Ojha, Abhijeet Saket, Anunay Singh, Ashutosh Aman, Babur Kumar, Utkarsha Bhaskar, Himanshu Hari, Indrajeet, Keshav Kumar, Samar Quadri, MD Rahmatullah, Vikash Ranjan, Kumar Rajnish, Sabir Khan, Vivek Mohan

Sikkim: Bibek Dayali, Bipul Sharma, Faizan Khan, Lee Yong Lepcha, Milind Kumar, Bijay Subba, Ishwar Chaudhary, Nilesh Lamichaney, Padam limboo, Amosi Rai, Asish Thapa, Plazor Tamang

Nagaland: Rongsen Jonathan(c), Toni Chishi, Abrar Kazi, Imliwati Lemtur, Nitesh Lohchab, KB Pawan, Sedezhalie Rupero, Paras Sehrawat, Pawan Suyal, Tahmeed Rahman, Mughavi Wotsa, Hokaito Zhimomi, Inakato Zhimomi

Meghalaya: Jason Lamare(c), Puneet Bisht, Raj Biswa, Gurinder Singh, Mark Ingty, Lakhan Singh, Sylvester Mylliempdah, Yogesh Nagar, Abhay Negi, Wanlambok Nongkhlaw, Babloo Passah, Chengkam Sangma, Dippu Sangma